hakkımızda

Karbon, 2005 yılında İstanbul’da kurulmuş bir tasarım ofisi. Marka geliştirme, kimlik tasarımı, ambalaj tasarımı ve geleneksel ve dijital mecrada görsel iletişim tasarımı üzerine çalışıyor, pazarlama iletişimi kapsamında konsept ve kampanyalar tasarlıyor hayata geçiriyoruz.

Aynı zamanda bir mimarlık ofisiyiz. Mimari ve iç mekan konseptleri geliştiriyor, mimari proje tasarım ve uygulama projeleri yapıyor ve bu projeleri hayata geçiriyoruz.

Karbon’u “multidisipliner” ya da “360 derece” gibi tanımlamak mümkün. Bizi farklı kılan önemli bir çalışma alanı ise, konsept tasarımdan gerçekleşmiş projelere dönüştürdüğümüz, A’dan Z’ye marka, kimlik, pazarlama stratejisi ve dili ile birlikte mimari projesini de hayata geçirdiğimiz gerçek mekanlar.

Karbon’un yönetici ortaklarından Selen Selviler Özüekren, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünden 1999’da mezun oldu. Mezuniyetin ardından Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünde çalışmaya başladı. Bölümün sektöre yönelik profesyonel tasarım hizmeti veren ekibinde proje koordinatörü olarak çalıştı. 2000 yılında araştırma görevlisi oldu. Yüksek lisans eğitimini Görsel İletişim Tasarımı alanında tamamladı. 2005 yılından beri Karbon’da marka kimliği ve pazarlama iletişimi alanlarında, tasarım danışmanı olarak çalışmalarına devam ediyor.

Karbon’un yönetici ortaklarından Mimar Akgün Özüekren, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun oldu. Mezuniyetinden önce katıldığı  Kovuk İnşaat’ta, 10 yıl süreyle Mimar Yalçın Özüekren ile çalıştı. Ispartakule (İstanbul), Kazablanka (Fas) ve Struga (Makedonya) Konut Yerleşmesi projeleri ile Kentsel Planlama ölçeğinden konut iç planlamasına kadar genişleyen bir perspektifte tasarım süreçlerine katkıda bulundu. Sultanahmet Cezaevi’nin Four Seasons Oteli’ne dönüştürüldüğü restorasyon projesinde çalıştı. İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2005 yılından beri, Karbon’da konsept, mimari ve iç mimari alanlarında tasarım danışmanı olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Karbon Featured On

The Dieline – Plus Kitchen, 2014

Fortune Turkey – Mekan Açmak İsteyenler İçin 8 Tüyo, 2015

Hürriyet IK – Annenize Güvenip Kafe Açmayın, 2017

The Dieline – Beyaz Fırın Macarons, 2009

Lovely Package – Beyaz Fırın Sevgililer Günü, 2009

Mimarizm – Karbon Görsel İletişim ve Mimarlık, 2018