Carmelo Coffee
Marka & Görsel Kimlik Karbon
Mimari Konsept & Tasarım Karbon

Carmelo Coffee, 2016 yılında “iyi kahve iyi pasta” sloganı ile yola çıkmış, öğrenci ve genç hedef kitleye hitap eden, zincir kahvelerin standardize ve ortalama çizgisinin ilerisinde durmaya gayret eden bir marka idi. En güçlü yönlerinden biri de insanların vakit geçirmekten hoşlandığı ve kolay ulaşılabilir, iyi lokasyonlara sahip olmasıydı. Kapsamında kahve dışında, soğuk-sıcak içecekler ve yiyecekler de çeşitli ve boldu.

Ancak görsel olarak ayrışamıyor ve karakterini ortaya koyamıyordu. Çıkış noktamız Carmelo’yu her yerde görebildiğimiz fabrikasyon ve taklit kahve zinciri şubelerinin görüntüsünden ve algısından uzaklaştırmaktı.

Önce marka kimliği ile işe başladık. Markanın kendine amblem olarak seçtiği Tukan kuşu, gagası, vücudu ve kuyruğu arasındaki muhteşem oran, göz alıcı gaga rengi ile bizim için son derece ilham vericiydi. Harika renklerini, Carmelo’nun dünyanın farklı bölgelerinden topladığı kahve çekirdeklerini temsil etmek üzere kullandık.

Tukan’ın sosyal bir kuş olması, etrafıyla iletişime geçmesi, aynı zamanda oturduğu yerden uzun gagasıyla fazla hareket etmeden beslenmesi de, gün boyu her saatte vakit geçirilebilen Carmelo Coffee markasını eşleştirebilmek için mükemmel özelliklerdi.

Kimlik tasarımını istediğimiz noktaya getirdikten sonra Karbon mimari ekibi ile önce mekanı ferahlatarak işe giriştik. Aydınlık, doğal bir mekan algısı için renk kullanımını logonun dışına taşıyarak hareketli ve sabit mobilyalara aktardık. Doğal etkiyi artıran bitkilere ağırlık verdik ve onları tuğla dokusu ile destekledik. İçeride oturma alanı olan şubeler için gün ışığını maksimum içeri almaya çalışırken bunun mümkün olmadığı yerlerde ise doğala en yakın aydınlatmayı kullandık.

Mekanı boğucu yapmamak için ayrıca özen gösterdik. Kalabalık ve uğultulu bir “hub” gibi değil, neşeli, ferah ve steril bir görüntü elde etme amacımızdan vazgeçmedik.