Beyaz Fırın Göktürk
Mimari Proje B. Akgun Ozuekren, Meltem Akar Alkaş, Merve Uygun
Proje Uygulama Kontrollük B. Akgun Ozuekren, Tarık Akman
Fotoğraflar Umut Töre
Fotoğraflar Ozan Çağrı Özcan

Beyaz Fırın’ın 9. mağazası 2022 Ocak ayında Göktürk'te açıldı. Avrupa yakasındaki 3. mağaza olarak kapılarını açan Göktürk, markanın Etiler ve ardından Kanyon'da olgunlaşan mimari dilinin izlerini taşıyor.

Mağaza giriş cephesinde dış mekan algısını destekleyen bir açık hava oturma alanı yer alıyor. Balat 1836 işlemeli beyaz demir doğramadan giriş kapısı ile geçilen iç mekan, pasta ve mayalı ürünler tezgahı ile müşterilerini karşılıyor.

Renkli tezgahlar ve paketli ürün teşhir alanlarının ardından bir koridorla oturma salonuna bağlanan mağaza, zeminde ve oturma gruplarında markanın "beyaz" etkisinden rol çalmadan kullanılan doğal renklerle tasarlandı. El yapımı seramiklerle hazırlanan özel tasarım masalarla farklı oturma grupları oluşturuldu. Salondan çıkılan arka avlu ise, sınırlı kapasitesi ile sıcak ama ferah bir açık hava oturma alanı daha sunuyor.

Mağazanın duvarlarını ise Sanat Danışmanı Dr. Feride Çelik'in küratörlüğünde seçilen ve marka hikayesiyle tek tek ilişkilendirilmiş eserler süslüyor.